Home
General information
Accommodation information
Navigating a SIAM conference
Other SIAG/AG meetings
Prize lecture
Program and abstracts
Register now
Registration information
Related links
Submissions
Travel support
Live stream

Download the poster!




Programme and abstracts

Final programme

A browsable version of the final programme can be found here. This is the most up-to-date version of the programme.

Final printed programme

A pdf file of the final printed programme (older than the final programme above) is available here. In sync with this is this browsable copy of the programme, which can also be downloaded in its entirety as a gzipped tar archive.

Updates on the printed schedule

Differences between the final and the printed schedule:

Tuesday

  • MS122, Tropical and combinatorial methods in economics, Tuesday 10-12: Koshevoy's talk was cancelled.
  • MS151, part 1, Cluster algebras and positivity, Tuesday 10-12: The first talk, by Konstanze Rietsch, is entitled On mirror symmetry for homogeneous spaces; the second talk, by Tim Magee, is entitled Toric degenerations of cluster varieties and cluster duality. The titles had been erroneously swapped.
  • MS197, part 1, Numerical differential geometry, Tuesday 10-12: Wen Huang's talk title was updated to A Riemannian Proximal Gradient Descent Method.
  • IP02 (13:30-14:30): Tamara Kolda's talk title was updated to Efficient Computation of Low-Rank Approximations to Higher-Order Moments.
  • MS168, part 1, Riemann Surfaces, Tuesday 15-17: Bobenko's talk was cancelled.
  • MS 187, part 1, Signature tensors of paths, Tuesday 15-17: The fourth talk Signatures of paths transformed by polynomial maps, by Rosa Preiss, will be given by Colmenarejo in the third slot, instead of Colmenarejo's original talk Signatures of paths: an algebraic perspective, which was cancelled.
  • MS195, part 1, Algebraic methods for convex sets, Tuesday 15-17: The second talk, by Claus Scheiderer, was replaced by a talk by Christoph Schulze entitled Cones of Locally Non-Negative Polynomials.
  • Poster presentation, Tuesday 17:15-19:30: Tobias Fritz's poster was cancelled.
  • Poster presentation, Tuesday 17:15-19:30: Daniel Corey's poster was cancelled.
  • Poster presentation, Tuesday 17:15-19:30: Jordi Roca-Lacostena's poster has a new title and abstract: The embedding problem for 4x4 Markov matrices

Wednesday

  • MS140, part 2, Multivariate spline approximation and algebraic geometry, Wednesday 10-12: the talk by Ulrich Reif was cancelled.
  • MS160, Numerical methods for structured polynomial system solving: there will be an additional, informal software presentation on Wednesday, 10-10:30 in F-112.
  • MS163, Theory and methods for tensor decomposition, Wednesday 10-12: Tsigaridas' talk concerns joint work with Bender, Faugère, and Perret.
  • MS172, part 2, Algebraic statistics, Wednesday 10-12: Nguyen's talk was cancelled, all other talks shifted to one slot earlier.
  • MS177, part 2, Algebraic and combinatorial phylogenetics, Wednesday 10-12: Jesús Fernández-Sánchez's title and abstract changed to Some steps on the embedding problem for Markov matrices of evolutionary models.
  • MS167, part 1, Computational tropical geometry, Wednesday 15-17: the title of Stéphane Gaubert's talk was corrected to Dynamics of priority: from emergency call centers to tropical polynomial systems.
  • MS168, part 2, Riemann Surfaces, Wednesday 15-17: the talks by Torres and Zachhuber were swapped.
  • MS187, part 2, Signature tensors of paths, Wednesday 15-17: Joscha Diehl's talk was replaced by Cristopher Salvi's talk Learning in unparameterised path space.
  • MS195, part 2, Algebraic methods for convex sets, Wednesday 15-17: Ming Yuan's talk was cancelled.

Thursday

  • MS137, part 1, Symbolic Combinatorics, Thursday 10-12: Bacher's talk title was updated to MS137, part 1: Symbolic Combinatorics.
  • MS140, part 3, Multivariate spline approximation and algebraic geometry, Thursday 10-12: the talk by Peter Stiller was cancelled.
  • MS149, part 3, Stability of moment problems and super-resolution imaging, Thursday 10-12: Hanjie Pan's talk was replaced by Kunis and Batenkov's Open problems and concluding remarks.
  • MS150, part 1, Fitness landscapes and epistasis, Thursday 10-12: Otwinowski's talk was replaced by Mekler's talk Pricescapes: Competitive Pricing Landscapes.
  • MS181, part 1, Integral and algebraic geometric methods in the study of Gaussian random fields, Thursday 10-12: Polonik's title was changed into On Gaussian Limits of Persistent Betti Numbers.
  • MS185, part 1, Algebraic Geometry Codes, Thursday 10-12: Shudi Yang's talk was cancelled.
  • MS194, Latent graphical models, Thursday 10-12: Chandrasekaran's talk was cancelled.
  • MS124, part 2, The algebra and geometry of tensors 1: general tensors: Carlini's title and abstract were updated to On apolar subsets.
  • MS136, part 1, Syzygies and applications to geometry, Thursday 15-17: the talks were permuted cyclically so that Busé is the first speaker, and Yildirim's name was corrected.
  • MS160, part 3, Numerical methods for structured polynomial system solving, Thursday 15-17: Tianran Chen's talk was replaced by El Hilany's talk Characterization of circuits supporting polynomial systems with the maximal number of positive solutions.
  • MS188, Probability and randomness in commutative algebra and algebraic geometry, Thursday 15-17, has been cancelled except for Jay Yang's talk, and replaced by an additional session of MS146, Random geometry and topology, Thursday 15-17 (F005). Speakers moved into this session: Peter Bürgisser, Andrew Newman, Jay Yang, and Hanieh Keneshlou.

Friday

  • MS128, part 1, Symbolic-numeric methods for non-linear equations: Algorithms and applications, Friday 10-12: Zafeirakopoulos's talk title was corrected to Elimination ideals and resultant systems.
  • MS130, part 3, Polynomial optimization and its applications, Friday 10-12: Seidler's title was corrected to Exact Optimization via Sums of Nonnegative Circuits and Sums of AM/GM Exponentials.
  • MS180, part 2, Network coding and subspace designs: Martinez-Penas's talk was cancelled, later talks moved up, third slot filled by Rosenkilde's talk Decoding of Gabidulin codes and friends using row reduction of skew polynomial matrices.
  • MS181, part 2, Integral and algebraic geometric methods in the study of Gaussian random fields, Friday 10-12, was cancelled.
  • MS131, part 1, Computations in algebraic geometry, Friday 15-17: Decker's talk was swapped with Frübhis-Krüger's talk from part 2.
  • MS137, part 3, Symbolic Combinatorics, Friday 15-17: Hou's talk was cancelled.
  • MS139, part 2, Combinatorics and algorithms in decision and reason, Friday 15-17: this session was cancelled, but Studeny's talk moved to the third slot in part 3, Saturday 15-17.
  • MS160, part 4, Numerical methods for structured polynomial system solving, Friday 15-17: Verschelde's talk was replaced by Lerario's talk from MS160 (Tuesday).
  • MS193, Algebraic geometry, data science and fundamental physics: Halverson's title was updated to Learning Random Matrix Approximations of String Theory.
  • MS199, part 2, Applications of topology in neuroscience, was moved from Saturday, 15-17 (F-105) to Friday 15-17 (F-105).

Saturday

  • MS127, part 2, The algebra and geometry of tensors 2: structured tensors, Saturday 10-12: Yang Qi's title and abstract were changed to Geometry of best k-layer approximations.
  • MS128, part 2, Symbolic-numeric methods for non-linear equations: Algorithms and applications, Saturday 10-12: Chen's talk title was corrected to Real solving polynomial systems with interval method and Van Barel's talk was cancelled.
  • MS141, part 2, Chip-firing and tropical curves, Saturday 10-12: Dhruv Ranganathan's talk was cancelled and replaced by Daniel Corey's talk entitled The Tropical Ceresa Class.
  • MS146, Random geometry and topology, Saturday 10-12: the talks by Peter Bürgisser, Andrew Newman, and Hanieh Keneshlou have been moved to Thursday, 15-17. The Saturday session consists of the original talk by Christian Lehn and a new talk by Omer Bobrowski.
  • MS171, part 1, Grassmann and flag manifolds in data analysis, Saturday 10-12: Blumstein's title was updated to Multidimensional Scaling for Invariant Metrics.
  • MS185, part 3, Algebraic Geometry Codes, Saturday 10-12: Tizzioti's talk and Castellanos's talk were cancelled.
  • MS191, Intersections in practice, Saturday 10-12: a fourth speaker was added after an earlier cancellation: Beatriz Pascual Escudero, Invariants of singularities based on arcs
  • MS131, part 2, Computations in algebraic geometry, Saturday 15-17: Frübhis-Krüger's talk was swapped with Decker's talk from part 1.
  • MS127, part 3, The algebra and geometry of tensors 2: structured tensors, Saturday 15-17: Abo's talk title and abstract were changed into Eigenvectors of tensors and the discriminant locus of a vector bundle.
  • MS139, part 3, Combinatorics and algorithms in decision and reason, Saturday 15-17: Karl Kumbier's talk was replaced by Yuansi Chen's talk entitled Stability and Convergence Trade-off of Iterative Optimization Algorithms, and Wilburne's talk was replaced by Studeny's talk from the cancelled part 2 on Friday.
  • MS199, part 2, Applications of topology in neuroscience, was moved from Saturday, 15-17 (F-105) to Friday 15-17 (F-105).