Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).
7:30am - 8:15am | Registration (if too busy, come back any time later during the conference!)
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, Foyer |
8:15am - 8:30am | Opening by the Chairs and word of welcome by Daniel Candinas, Vice-Rector for Research, University of Bern
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:30am - 9:30am | IP01: Pablo A. Parrilo: Switched linear systems and infinite products of matrices
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:30am - 9:30am | IP01-streamed from 001: Pablo A. Parrilo: Switched linear systems and infinite products of matrices
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
9:30am - 10:00am | Coffee Break
|
Unitobler, F wing, floors 0 and -1 |
10:00am - 12:00pm | Room free
|
Unitobler, F005 |
10:00am - 12:00pm | MS143, part 1: Algebraic geometry in topological data analysis
|
Unitobler, F006 |
10:00am - 12:00pm | MS123, part 1: Asymptotic phenomena in algebra and statistics
|
Unitobler, F007 |
10:00am - 12:00pm | MS177, part 1: Algebraic and combinatorial phylogenetics
|
Unitobler, F011 |
10:00am - 12:00pm | Room free
|
Unitobler, F012 |
10:00am - 12:00pm | MS122: Tropical and combinatorial methods in economics
|
Unitobler, F013 |
10:00am - 12:00pm | MS182, part 1: Matrix and tensor optimization
|
Unitobler, F021 |
10:00am - 12:00pm | Room free
|
Unitobler, F022 |
10:00am - 12:00pm | MS142: Algebraic geometry of low-rank matrix completion
|
Unitobler, F023 |
10:00am - 12:00pm | MS148, part 1: Algebraic neural coding
|
Unitobler, F-105 |
10:00am - 12:00pm | MS151, part 1: Cluster algebras and positivity
|
Unitobler, F-106 |
10:00am - 12:00pm | MS140, part 1: Multivariate spline approximation and algebraic geometry
|
Unitobler, F-107 |
10:00am - 12:00pm | MS149, part 1: Stability of moment problems and super-resolution imaging
|
Unitobler, F-111 |
10:00am - 12:00pm | MS197, part 1: Numerical differential geometry
|
Unitobler, F-112 |
10:00am - 12:00pm | Room free
|
Unitobler, F-113 |
10:00am - 12:00pm | MS172, part 1: Algebraic statistics
|
Unitobler, F-121 |
10:00am - 12:00pm | MS134, part 1: Coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-122 |
10:00am - 12:00pm | MS132, part 1: Polynomial equations in coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-123 |
1:30pm - 2:30pm | IP02: Tamara G. Kolda: Efficient Computation of Low-Rank Approximations to Higher-Order Moments
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
1:30pm - 2:30pm | IP02-streamed from 001: Tamara G. Kolda: Efficient Computation of Low-Rank Approximations to Higher-Order Moments
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
2:30pm - 3:00pm | Coffee break
|
Unitobler, F wing, floors 0 and -1 |
3:00pm - 5:00pm | Room free
|
Unitobler, F005 |
3:00pm - 5:00pm | MS165, part 1: Multiparameter persistence: algebra, algorithms, and applications
|
Unitobler, F006 |
3:00pm - 5:00pm | MS123, part 2: Asymptotic phenomena in algebra and statistics
|
Unitobler, F007 |
3:00pm - 5:00pm | Room free
|
Unitobler, F011 |
3:00pm - 5:00pm | MS160, part 1: Numerical methods for structured polynomial system solving
|
Unitobler, F012 |
3:00pm - 5:00pm | MS138: Computational aspects of tropical geometry
|
Unitobler, F013 |
3:00pm - 5:00pm | MS191, part 1: Algebraic and geometric methods in optimization.
|
Unitobler, F021 |
3:00pm - 5:00pm | MS195, part 1: Algebraic methods for convex sets
|
Unitobler, F022 |
3:00pm - 5:00pm | MS187, part 1: Signature tensors of paths
|
Unitobler, F023 |
3:00pm - 5:00pm | MS152: Stochastic chemical reaction networks
|
Unitobler, F-105 |
3:00pm - 5:00pm | MS154, part 1: New developments in matroid theory
|
Unitobler, F-106 |
3:00pm - 5:00pm | MS168, part 1: Riemann Surfaces
|
Unitobler, F-107 |
3:00pm - 5:00pm | Room free
|
Unitobler, F-111 |
3:00pm - 5:00pm | MS197, part 2: Numerical differential geometry
|
Unitobler, F-112 |
3:00pm - 5:00pm | MS184, part 1: Algebraic geometry for kinematics, mechanism science, and rigidity
|
Unitobler, F-113 |
3:00pm - 5:00pm | MS157, part 1: Graphical models
|
Unitobler, F-121 |
3:00pm - 5:00pm | MS134, part 2: Coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-122 |
3:00pm - 5:00pm | MS132, part 2: Polynomial equations in coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-123 |
5:15pm - 7:30pm | PP: Welcome reception and poster session
|
vonRoll, Fabrikstr. 8, Foyer |
8:25am - 8:30am | Announcements
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:30am - 9:30am | IP03: Lauren K. Williams: Cluster algebras and applications to geometry
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:30am - 9:30am | IP03-streamed from 001: Lauren K. Williams: Cluster algebras and applications to geometry
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
9:30am - 10:00am | Coffee break
|
Unitobler, F wing, floors 0 and -1 |
10:00am - 12:00pm | MS147, part 1: SC-square 2019 workshop on satisfiability checking and symbolic computation
|
Unitobler, F005 |
10:00am - 12:00pm | MS143, part 2: Algebraic geometry in topological data analysis
|
Unitobler, F006 |
10:00am - 12:00pm | MS200, part 1: From algebraic geometry to geometric topology: Crossroads on applications
|
Unitobler, F007 |
10:00am - 12:00pm | MS177, part 2: Algebraic and combinatorial phylogenetics
|
Unitobler, F011 |
10:00am - 12:00pm | Room free
|
Unitobler, F012 |
10:00am - 12:00pm | MS156: Tropical geometry in statistics
|
Unitobler, F013 |
10:00am - 12:00pm | MS182, part 2: Matrix and tensor optimization
|
Unitobler, F021 |
10:00am - 12:00pm | MS130, part 1: Polynomial optimization and its applications
|
Unitobler, F022 |
10:00am - 12:00pm | MS163: Theory and methods for tensor decomposition
|
Unitobler, F023 |
10:00am - 12:00pm | MS148, part 2: Algebraic neural coding
|
Unitobler, F-105 |
10:00am - 12:00pm | MS151, part 2: Cluster algebras and positivity
|
Unitobler, F-106 |
10:00am - 12:00pm | MS140, part 2: Multivariate spline approximation and algebraic geometry
|
Unitobler, F-107 |
10:00am - 12:00pm | MS149, part 2: Stability of moment problems and super-resolution imaging
|
Unitobler, F-111 |
10:00am - 12:00pm | Room free
|
Unitobler, F-112 |
10:00am - 12:00pm | MS166, part 1: Computational aspects of finite groups and their representations
|
Unitobler, F-113 |
10:00am - 12:00pm | MS172, part 2: Algebraic statistics
|
Unitobler, F-121 |
10:00am - 12:00pm | MS134, part 3: Coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-122 |
10:00am - 12:00pm | MS145, part 1: Isogenies in Cryptography
|
Unitobler, F-123 |
1:30pm - 2:30pm | IP04: Helmut Pottman: Applications of sphere geometries in computational design
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
1:30pm - 2:30pm | IP04-streamed from 001: Helmut Pottman: Applications of sphere geometries in computational design
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
2:30pm - 3:00pm | Coffee break
|
Unitobler, F wing, floors 0 and -1 |
3:00pm - 5:00pm | MS165, part 2: Multiparameter persistence: algebra, algorithms, and applications
|
Unitobler, F006 |
3:00pm - 5:00pm | MS200, part 2: From algebraic geometry to geometric topology: Crossroads on applications
|
Unitobler, F007 |
3:00pm - 5:00pm | MS199, part 1: Applications of topology in neuroscience
|
Unitobler, F011 |
3:00pm - 5:00pm | MS160, part 2: Numerical methods for structured polynomial system solving
|
Unitobler, F012 |
3:00pm - 5:00pm | MS167, part 1: Computational tropical geometry
|
Unitobler, F013 |
3:00pm - 5:00pm | MS191, part 2: Algebraic and geometric methods in optimization.
|
Unitobler, F021 |
3:00pm - 5:00pm | MS195, part 2: Algebraic methods for convex sets
|
Unitobler, F022 |
3:00pm - 5:00pm | MS187, part 2: Signature tensors of paths
|
Unitobler, F023 |
3:00pm - 5:00pm | MS183, part 1: Polyhedral geometry methods for biochemical reaction networks
|
Unitobler, F-105 |
3:00pm - 5:00pm | MS154, part 2: New developments in matroid theory
|
Unitobler, F-106 |
3:00pm - 5:00pm | MS168, part 2: Riemann Surfaces
|
Unitobler, F-107 |
3:00pm - 5:00pm | MS175, part 1: Algebraic geometry and combinatorics of jammed structures
|
Unitobler, F-111 |
3:00pm - 5:00pm | MS178: Geometric design for fabrication
|
Unitobler, F-112 |
3:00pm - 5:00pm | MS184, part 2: Algebraic geometry for kinematics, mechanism science, and rigidity
|
Unitobler, F-113 |
3:00pm - 5:00pm | MS157, part 2: Graphical models
|
Unitobler, F-121 |
3:00pm - 5:00pm | MS134, part 4: Coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-122 |
3:00pm - 5:00pm | MS132, part 3: Polynomial equations in coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-123 |
3:00pm - 5:30pm | MS147, part 2: SC-square 2019 workshop on satisfiability checking and symbolic computation
|
Unitobler, F005 |
5:15pm - 6:00pm | SI(AG)^2 Early Career Prize Lecture: Elina Robeva: Orthogonal Tensor Decomposition
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
5:15pm - 6:00pm | SI(AG)^2 Early Career Prize Lecture streamed from 001: Elina Robeva: Orthogonal Tensor Decomposition
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
8:25am - 8:30am | Announcements
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:30am - 9:30am | IP05: Alicia Dickenstein: Algebra and geometry in the study of enzymatic cascades
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:30am - 9:30am | IP05-streamed from 001: Alicia Dickenstein: Algebra and geometry in the study of enzymatic cascades
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
9:30am - 10:00am | Coffee break
|
Unitobler, F wing, floors 0 and -1 |
10:00am - 12:00pm | MS137, part 1: Symbolic Combinatorics
|
Unitobler, F005 |
10:00am - 12:00pm | MS146, part 1: Random geometry and topology
|
Unitobler, F006 |
10:00am - 12:00pm | MS181, part 1: Integral and algebraic geometric methods in the study of Gaussian random fields
|
Unitobler, F007 |
10:00am - 12:00pm | MS126, part 1: Euclidean distance geometry and its applications
|
Unitobler, F011 |
10:00am - 12:00pm | MS173, part 1: Numerical methods in algebraic geometry
|
Unitobler, F012 |
10:00am - 12:00pm | MS144: Tropical geometry in machine learning
|
Unitobler, F013 |
10:00am - 12:00pm | MS153, part 1: Symmetry in algorithmic questions of real algebraic geometry
|
Unitobler, F021 |
10:00am - 12:00pm | MS130, part 2: Polynomial optimization and its applications
|
Unitobler, F022 |
10:00am - 12:00pm | MS124, part 1: The algebra and geometry of tensors 1: general tensors
|
Unitobler, F023 |
10:00am - 12:00pm | MS174, part 1: Algebraic aspects of biochemical reaction networks
|
Unitobler, F-105 |
10:00am - 12:00pm | MS164, part 1: Algebra, geometry, and combinatorics of subspace packings
|
Unitobler, F-106 |
10:00am - 12:00pm | MS140, part 3: Multivariate spline approximation and algebraic geometry
|
Unitobler, F-107 |
10:00am - 12:00pm | MS149, part 3: Stability of moment problems and super-resolution imaging
|
Unitobler, F-111 |
10:00am - 12:00pm | MS150, part 1: Fitness landscapes and epistasis
|
Unitobler, F-112 |
10:00am - 12:00pm | MS180, part 1: Network coding and subspace designs
|
Unitobler, F-113 |
10:00am - 12:00pm | MS194: Latent graphical models
|
Unitobler, F-121 |
10:00am - 12:00pm | MS185, part 1: Algebraic Geometry Codes
|
Unitobler, F-122 |
10:00am - 12:00pm | MS145, part 2: Isogenies in Cryptography
|
Unitobler, F-123 |
1:30pm - 2:30pm | IP06: Jonas Peters: Data Science and Causality
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
1:30pm - 2:30pm | IP06-streamed from 001: Jonas Peters: Data Science and Causality
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
2:30pm - 3:00pm | Coffee break
|
Unitobler, F wing, floors 0 and -1 |
3:00pm - 5:00pm | MS188: Probability and randomness in commutative algebra and algebraic geometry
|
Unitobler, F005 |
3:00pm - 5:00pm | MS189, part 1: Geometry and topology in applications.
|
Unitobler, F006 |
3:00pm - 5:00pm | MS200, part 3: From algebraic geometry to geometric topology: Crossroads on applications
|
Unitobler, F007 |
3:00pm - 5:00pm | MS166, part 2: Computational aspects of finite groups and their representations
|
Unitobler, F011 |
3:00pm - 5:00pm | MS160, part 3: Numerical methods for structured polynomial system solving
|
Unitobler, F012 |
3:00pm - 5:00pm | MS167, part 2: Computational tropical geometry
|
Unitobler, F013 |
3:00pm - 5:00pm | MS158, part 1: Structured sums of squares
|
Unitobler, F021 |
3:00pm - 5:00pm | MS195, part 3: Algebraic methods for convex sets
|
Unitobler, F022 |
3:00pm - 5:00pm | MS124, part 2: The algebra and geometry of tensors 1: general tensors
|
Unitobler, F023 |
3:00pm - 5:00pm | MS183, part 2: Polyhedral geometry methods for biochemical reaction networks
|
Unitobler, F-105 |
3:00pm - 5:00pm | MS154, part 3: New developments in matroid theory
|
Unitobler, F-106 |
3:00pm - 5:00pm | MS136, part 1: Syzygies and applications to geometry
|
Unitobler, F-107 |
3:00pm - 5:00pm | MS175, part 2: Algebraic geometry and combinatorics of jammed structures
|
Unitobler, F-111 |
3:00pm - 5:00pm | MS150, part 2: Fitness landscapes and epistasis
|
Unitobler, F-112 |
3:00pm - 5:00pm | MS155, part 1: Massively parallel computations in algebraic geometry
|
Unitobler, F-113 |
3:00pm - 5:00pm | MS139, part 1: Combinatorics and algorithms in decision and reason
|
Unitobler, F-121 |
3:00pm - 5:00pm | MS134, part 5: Coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-122 |
3:00pm - 5:00pm | MS132, part 4: Polynomial equations in coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-123 |
5:15pm - 6:30pm | SIAGA meeting for corresponding and associate editors
|
Unitobler, F011 |
8:25am - 8:30am | Announcements
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:30am - 9:30am | IP07: Kristin Lauter: Supersingular Isogeny Graphs in Cryptography
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:30am - 9:30am | IP07-streamed from 001: Kristin Lauter: Supersingular Isogeny Graphs in Cryptography
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
9:30am - 10:00am | Coffee break
|
Unitobler, F wing, floors 0 and -1 |
10:00am - 12:00pm | MS137, part 2: Symbolic Combinatorics
|
Unitobler, F005 |
10:00am - 12:00pm | MS146, part 2: Random geometry and topology
|
Unitobler, F006 |
10:00am - 12:00pm | MS181, part 2: Integral and algebraic geometric methods in the study of Gaussian random fields
|
Unitobler, F007 |
10:00am - 12:00pm | MS126, part 2: Euclidean distance geometry and its applications
|
Unitobler, F011 |
10:00am - 12:00pm | MS173, part 2: Numerical methods in algebraic geometry
|
Unitobler, F012 |
10:00am - 12:00pm | MS141, part 1: Chip-firing and tropical curves
|
Unitobler, F013 |
10:00am - 12:00pm | MS179, part 1: Algebraic methods for polynomial system solving
|
Unitobler, F021 |
10:00am - 12:00pm | MS130, part 3: Polynomial optimization and its applications
|
Unitobler, F022 |
10:00am - 12:00pm | MS124, part 3: The algebra and geometry of tensors 1: general tensors
|
Unitobler, F023 |
10:00am - 12:00pm | MS174, part 2: Algebraic aspects of biochemical reaction networks
|
Unitobler, F-105 |
10:00am - 12:00pm | MS164, part 2: Algebra, geometry, and combinatorics of subspace packings
|
Unitobler, F-106 |
10:00am - 12:00pm | MS125: Efficient algorithms for geometric invariant theory
|
Unitobler, F-107 |
10:00am - 12:00pm | MS169, part 1: Applications of Algebraic geometry to quantum information
|
Unitobler, F-111 |
10:00am - 12:00pm | MS128, part 1: Symbolic-numeric methods for non-linear equations: Algorithms and applications
|
Unitobler, F-112 |
10:00am - 12:00pm | MS180, part 2: Network coding and subspace designs
|
Unitobler, F-113 |
10:00am - 12:00pm | MS198: Positive and negative association
|
Unitobler, F-121 |
10:00am - 12:00pm | MS185, part 2: Algebraic Geometry Codes
|
Unitobler, F-122 |
10:00am - 12:00pm | MS145, part 3: Isogenies in Cryptography
|
Unitobler, F-123 |
1:30pm - 2:30pm | IP08: Jeremy Gunawardena: Some mathematical aspects of gene regulation
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
1:30pm - 2:30pm | IP08-streamed from 001: Jeremy Gunawardena: Some mathematical aspects of gene regulation
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
2:30pm - 3:00pm | Coffee break
|
Unitobler, F wing, floors 0 and -1 |
3:00pm - 5:00pm | MS131, part 1: Computations in algebraic geometry
|
Unitobler, F005 |
3:00pm - 5:00pm | MS189, part 2: Geometry and topology in applications.
|
Unitobler, F006 |
3:00pm - 5:00pm | MS200, part 4: From algebraic geometry to geometric topology: Crossroads on applications
|
Unitobler, F007 |
3:00pm - 5:00pm | MS186, part 1: Algebraic vision
|
Unitobler, F011 |
3:00pm - 5:00pm | MS160, part 4: Numerical methods for structured polynomial system solving
|
Unitobler, F012 |
3:00pm - 5:00pm | MS167, part 3: Computational tropical geometry
|
Unitobler, F013 |
3:00pm - 5:00pm | MS158, part 2: Structured sums of squares
|
Unitobler, F021 |
3:00pm - 5:00pm | MS129, part 1: Sparsity in polynomial systems and applications
|
Unitobler, F022 |
3:00pm - 5:00pm | MS127, part 1: The algebra and geometry of tensors 2: structured tensors
|
Unitobler, F023 |
3:00pm - 5:00pm | Room free
|
Unitobler, F-105 |
3:00pm - 5:00pm | MS154, part 4: New developments in matroid theory
|
Unitobler, F-106 |
3:00pm - 5:00pm | MS136, part 2: Syzygies and applications to geometry
|
Unitobler, F-107 |
3:00pm - 5:00pm | MS193: Algebraic geometry, data science and fundamental physics
|
Unitobler, F-111 |
3:00pm - 5:00pm | MS137, part 3: Symbolic Combinatorics
|
Unitobler, F-112 |
3:00pm - 5:00pm | MS155, part 2: Massively parallel computations in algebraic geometry
|
Unitobler, F-113 |
3:00pm - 5:00pm | MS139, part 2: Combinatorics and algorithms in decision and reason
|
Unitobler, F-121 |
3:00pm - 5:00pm | MS134, part 6: Coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-122 |
3:00pm - 5:00pm | MS162, part 1: Applications of finite fields theory
|
Unitobler, F-123 |
5:15pm - 7:00pm | SI(AG)^2 business meeting
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:25am - 8:30am | Announcements
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:30am - 9:30am | IP09: Mauricio Velasco: Extremal properties of 2-regular varieties
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
8:30am - 9:30am | IP09-streamed from 001: Mauricio Velasco: Extremal properties of 2-regular varieties
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
9:30am - 10:00am | Coffee break
|
Unitobler, F wing, floors 0 and -1 |
10:00am - 12:00pm | Room reserved (unless you reserved it, please don't enter)
|
Unitobler, F005 |
10:00am - 12:00pm | MS146, part 3: Random geometry and topology
|
Unitobler, F006 |
10:00am - 12:00pm | MS171, part 1: Grassmann and flag manifolds in data analysis
|
Unitobler, F007 |
10:00am - 12:00pm | MS186, part 2: Algebraic vision
|
Unitobler, F011 |
10:00am - 12:00pm | MS173, part 3: Numerical methods in algebraic geometry
|
Unitobler, F012 |
10:00am - 12:00pm | MS141, part 2: Chip-firing and tropical curves
|
Unitobler, F013 |
10:00am - 12:00pm | MS179, part 2: Algebraic methods for polynomial system solving
|
Unitobler, F021 |
10:00am - 12:00pm | MS130, part 4: Polynomial optimization and its applications
|
Unitobler, F022 |
10:00am - 12:00pm | MS127, part 2: The algebra and geometry of tensors 2: structured tensors
|
Unitobler, F023 |
10:00am - 12:00pm | MS174, part 3: Algebraic aspects of biochemical reaction networks
|
Unitobler, F-105 |
10:00am - 12:00pm | MS164, part 3: Algebra, geometry, and combinatorics of subspace packings
|
Unitobler, F-106 |
10:00am - 12:00pm | MS159: Intersections in practice
|
Unitobler, F-107 |
10:00am - 12:00pm | MS169, part 2: Applications of Algebraic geometry to quantum information
|
Unitobler, F-111 |
10:00am - 12:00pm | MS128, part 2: Symbolic-numeric methods for non-linear equations: Algorithms and applications
|
Unitobler, F-112 |
10:00am - 12:00pm | MS176: Algebraic geometry for kinematics and dynamics in robotics
|
Unitobler, F-113 |
10:00am - 12:00pm | MS196: Algebro-geometric methods for social network modelling
|
Unitobler, F-121 |
10:00am - 12:00pm | MS185, part 3: Algebraic Geometry Codes
|
Unitobler, F-122 |
10:00am - 12:00pm | MS145, part 4: Isogenies in Cryptography
|
Unitobler, F-123 |
1:30pm - 2:30pm | IP10: Kathryn Hess Bellwald: Topological adventures in neuroscience
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 001 |
1:30pm - 2:30pm | IP10-streamed from 001: Kathryn Hess Bellwald: Topological adventures in neuroscience
|
vonRoll, Fabrikstr. 6, 004 |
2:30pm - 3:00pm | Coffee break
|
Unitobler, F wing, floors 0 and -1 |
3:00pm - 5:00pm | MS131, part 2: Computations in algebraic geometry
|
Unitobler, F005 |
3:00pm - 5:00pm | Room free
|
Unitobler, F006 |
3:00pm - 5:00pm | MS171, part 2: Grassmann and flag manifolds in data analysis
|
Unitobler, F007 |
3:00pm - 5:00pm | Room free
|
Unitobler, F011 |
3:00pm - 5:00pm | Room free
|
Unitobler, F012 |
3:00pm - 5:00pm | MS167, part 4: Computational tropical geometry
|
Unitobler, F013 |
3:00pm - 5:00pm | MS153, part 2: Symmetry in algorithmic questions of real algebraic geometry
|
Unitobler, F021 |
3:00pm - 5:00pm | MS129, part 2: Sparsity in polynomial systems and applications
|
Unitobler, F022 |
3:00pm - 5:00pm | MS127, part 3: The algebra and geometry of tensors 2: structured tensors
|
Unitobler, F023 |
3:00pm - 5:00pm | MS199, part 2: Applications of topology in neuroscience
|
Unitobler, F-105 |
3:00pm - 5:00pm | MS164, part 4: Algebra, geometry, and combinatorics of subspace packings
|
Unitobler, F-106 |
3:00pm - 5:00pm | MS136, part 3: Syzygies and applications to geometry
|
Unitobler, F-107 |
3:00pm - 5:00pm | Room free
|
Unitobler, F-111 |
3:00pm - 5:00pm | Room free
|
Unitobler, F-112 |
3:00pm - 5:00pm | Room free
|
Unitobler, F-113 |
3:00pm - 5:00pm | MS139, part 3: Combinatorics and algorithms in decision and reason
|
Unitobler, F-121 |
3:00pm - 5:00pm | MS134, part 7: Coding theory and cryptography
|
Unitobler, F-122 |
3:00pm - 5:00pm | MS162, part 2: Applications of finite fields theory
|
Unitobler, F-123 |